info@kuscuetiket.com 0312 341 95 19 - 09

Ürünler

3_1495609367.jpg

HOLOGRAM ETİKET NEDİR?....

Hologram, orijinal objenin üç boyutlu gerçek kaydı, kısaca üç boyutlu lazer fotoğrafıdır. Başka bir deyişle; 3 boyutlu görsel bilginin lazer teknolojisiyle kaydedilmesi, depolanması ve hareket efektinin kazandırılarak çok boyutlu ortama aktarılması sonucu elde edilir. Holografide uyumlu lazer ışınının pozitif teması ile dalga sınırlarını eşleştirerek kayıt yapılır. Bu üç boyutlu kayıt kırılmış bir şablon şeklinde oluşur; bir dizi çok ince çizgi veya tek merkezli daireler halindedir. Bu kırılma, ışığı bükerek lazer ışığının orijinal kaydın dalga sınırına geri gönderir. Objenin üç boyutlu görüntüsü hologram ışık olarak yapılanır. Hologram, fizik, kimya, basım, mühendislik gibi pek çok kavramın hepsini birden içinde barındırdığı için gelişmiş ve karmaşık bir üründür. Gözlerinizin görebildiği her şeyi canlandırabilir: Örneğin; boyut, metin vb. Genellikle, en yaygın hologram medyası etikettir. Polyester filmden üretilir, birçok yüzeye uygulanabilen kendinden yapışkanlı özelliktedir. Görüntü, tüm hareket değişikliklerini ve alan derinliğini ifade eder. Görüntü, ortamın arkasında ya da önünde yüzüyormuş veya kayıt ortamı üzerine binmiş, iç içe geçmiş izlenimi verir. Hologramlar derinlik ve paraleks içerdiğinden, objenin çevresini ve arkasındaki objelerin daha da derinlik içinde görülmesini sağlar. 

Hologramların taranması, fotokopi yoluyla çoğaltılması veya aynısının basılması mümkün değildir. Hologramlar, aynı zamanda uygulandıkları yüzeyden ayrıldıklarında zarar görür, bu da hologramların amaç dışı kullanılmasını engeller. Hologramlar, fazlasıyla ilgi çekicidir ve göze hitap eder. Holografi, üç boyutlu dünyamızı iki boyutlu ortam üzerine kaydederek hiçbir yardımcı araç kullanılmasına gerek kalmadan çıplak gözle iki boyutlu ortam üzerinde her üç boyutu da görebilmemizi sağlayan yegane kayıt ve görüntü teknolojisidir.
Hologram kavramını daha iyi anlayabilmek adına bir örnek verilecek olunursa: Üzerinde gül görüntüsü olan bir hologram iki parçaya kesilip daha sonra lazerle aydınlatıldığında, her bir yarının gülün bütün görüntüsünü içerdiği görülür. İşin aslı, bu yarım parçalar tekrar bölünürse, her bir film parçacığının orijinal desenin daha küçük fakat tam görüntüsünü içerdiği görülür. Diğer fotoğrafların aksine, hologramın her bir parçası, bütüne uygulanan bilginin tamamını içerir. Hologramın “Her parçada bütünlük” doğası, organizasyonu ve düzenlemeyi anlamanın yeni bir yolunu anlamamızı sağlar.

HOLOGRAM ETİKET ÇEŞİTLERİ..

2D İki boyutlu görüntüden yapılır. Tek tabaka üzerinde değişik renkler ve pozisyon vardır. Görsel derinliksiz, sadece bir adet tabakadan oluşur.
3D Holografik görüntünün gerçek bir katı modelden fotoğraflanması ve fotoğraflanan görüntünün elde edilecek hologram üzerindeki görüntüyle hemen hemen aynı boyutta olması dışında 2D/3D hologram tipini andırır. Çok güzel bir derinlik duygusu uyandırır, ayrı yönlerden bakıldığında şeklin değişik tarafları görülür ve güvenlikten ziyade promosyon amacıyla kullanılır. Doğru model tasarımı, 3D hologram üretmenin ilk şartıdır.

Powered by Bilgeweb